Fotoselli Kapı Kontrol Kartı

Fotoselli Kapı Kontrol Kartı

Otomatik kayar kapılar arasında fotoselli kapılar günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Fotoselli kapı kontrol kartı otomatik kapı sistemleri tasarlayan firmalar tarafından yapımı gerçekleştirilmektedir. Fotoselli kapılar tek kanatlı ve çift kanatlı olarak bulunmaktadır. İhtiyaca ve kullanılacak olan alana göre iki seçenekten biri seçilmektedir.

Fotoselli kapı nedir?

Kapı boşluğuna asılan ray sistemi sayesinde tek ve çift yöne açılan kanatların kayması sağlanır. Bu kayar kapı sisteminin otomatik bir düzeneğe bağlanmasıyla birlikte kapının yaklaşan kişileri algılaması ve otomatik bir şekilde açılıp kapanması gerçekleşmiş olur. Fotoselli kapı üzerinde bulunan elektronik devreler; ray düzeneği, dişli çarklar, otomatik kapı motorları, algılama elemanları ve ana karttır. Ray profili üzerinde bulunan devrelerin gizlenmesi ve dış etkenlerden korunması amacıyla servis kapağı takılır. Günümüzde fotoselli kapılar her türlü sinyal elemanından gelen sinyali algılayıp işleyebilecek kadar gelişmiştir. Bazı kapılarda otomatik kapı kumandası bulunmaktadır. Bu da kullanıcıların fotoselli kapı kullanımını son derece kolay hale gelmesini sağlamıştır. Fotoselli kapı kontrol kartı ise bazı modellerde tek bir kart, bazı modellerde ise motor, kilit, batarya ve ana kart olmak üzere bölümlere ayrılmış durumdadır.

Fotoselli kapı kontrol kartı nedir?

Son 15 yılda kullanımın artmasıyla fotoselli kapılar ilk olarak yaya trafiğini azaltmak ve binaya estetik bir görünüm kazandırması amacıyla kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde bu amaçlar yeterli gelmemektedir. Bu sebeple fotoselli kapıların gelişmesi kaçınılmaz olmuştur. Enerji kaynaklarının pahalı olmasıyla birlikte fotoselli kapılar ortamların ısısını ve havasını koruma amacıyla da hizmet etmektedir. Fotoselli kapının otomatik bir şekilde çalışması için fotoselli kapı kontrol kartı bulundurması gerekir. Fotoselli kapı kartı işlemcileri sayesinde otomatik kapıların düzenli ve sistematik bir şekilde çalışması sağlanır. Fotoselli kapı kartlarının bir algılama sisteminin bulunması gerekir. Algılama sistemi bir diğer adıyla radar,  kapıya yaklaşan kişiyi algılamaya yarar. Gelişmiş fotoselli kapıların algılama sistemleri mikrodalga veya kızılötesi dalgalarla çalışır. Yaklaşan bir kişi olduğunda algılama sistemi programa göre düşük voltajda bir elektrik enerjisiyle kontrol paneline sinyal gönderir. Ve kapının açılması sağlanır. Fotoselli kapı kontrol kartlarının bir diğer önemli parçası güç motorlarıdır. Motor ile kontrol kartı birbiriyle bağlantılı olarak çalışan düzeneklerdir.

fotoselli kayar kapı - çift kanatlı fotoselli kapı - tek kanatlı fotoselli kapı

Fotoselli Kayar Kapı Ve Kontrol Kartı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir