Fotoselli Kapı Sensörü

Fotoselli Kapı Sensörü

Bu tipe uyan tüm kapılar, sabit bir fotosel sistemi ile çalışırlar. Fotosel sistemleri de isimlerinden de belli olduğu gibi foto dirençlerden oluşurlar. Kapının adı da tam olarak buradan gelmektedir.

Fotoselli kapı sensörü için detaylı bilgi

Asıl ismi LDR olan foto dirençlerin ışık ortamına göre değerinin değiştiğini söyleyebiliriz. Her bir LDR için genel olarak ilk ham maddesi kadmiyum sülfiddir (CdS). Ayrıca üzerine gelen ışık yoğunluğuna göre değerleri değişen bir direnç türüdür. Burada ışık yoğunluğu düşünce direnç değerinin yükseldiği bir ters orantı bulunmaktadır.

İşte bu sensör gördüğü ışığa karşı gayet duyarlı bir yapıdadır. Bununla birlikte renk hassasiyet algısı insan göz sistemi ile büyük benzerlikler göstermektedir. Nasıl ki karanlığı aydınlığı, gölgeyi ve tüm ışıklarını ayırt edebiliyorsak, fotoselli kapı sensörü de aynı bu şekilde ayrım yapabilmektedir.

Bir sensör söz konusu olduğunda ilk girişi için ara yüz bağlantısı her halukarda yapılabilmektedir. LDR’ye seri olarak bağlanan bir direnç yeterli olacaktır. Her iki materyalin arasından gerilim çıkışı alınması gerekir. Böylece bir köprü elde etmiş oluruz. Yaptığımız bu devre ile direnç varyasyonlarının hemen hemen hepsini gerilim varyasyonlarına çevirme şansı da bulmuş oluyoruz. Bu anlatım için yapılan basit transistörlü devreler ile alınan tüm sinyaller amplifikatörler tarafından rahatça işlenebilmektedirler. Foto direncin hassaslık ayarı için de, LDR’nin ayarlanabilir bir değişken direnç olması bizlere her zaman için yardımcı olacaktır.

Fotoselli kapı sensörü için fiyatlar

Konu fotoselli kapı sensörleri olunca 20,00 TL’den başlayan fiyatlar, sensörün set içerisinde satılması ile 1.500,00 TL’leri bulabilmektedir. Ancak tek başınıza almaya karar verecekseniz, mutlaka işi bilen birinden konu ile alakalı yardım isteyin. Özellikle internet üzerinden satın alma yapacaksanız garanti belgesinin olmasına ve ürünün ikinci el olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Genel olarak internet satışları konusunda büyük ve adı duyulmuş siteleri tercih edin. Yoksa bir sorun ile karşılaştığınızda sizinle ilgilenecek muhatabı bulamayabilirsiniz. Ürün tercihiniz de yine bilindik markalardan yana olsun. Biraz daha ucuza mal etmek adına lütfen daha büyük masrafları kendi başınıza açmayın.

fotoselli kapı - fotoselli kapı sistemleri - fotoselli kapı fiyatları

Fotoselli Kapı Sensörü Ve Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir