Fotoselli Kapı Yedek Parçaları

Fotoselli Kapı Yedek Parçaları

Fotodirençler (LDR), aldığı ışığa göre tepki veren dirençlerdir ve fotoselli kapılar da bu dirençlerden oluşurlar. LDR’ler maruz kaldığı ışık yoğunluğuna göre değer değiştirirler. Burada tamamıyla ters orantı vardır. Işık yoğunluğu düştükçe direnç değeri yükselir. Tabi ki bu dirençler ile kapının tek başına işlevini yerine getirmesi pek de mümkün değildir. Öyleyse yardımcı olması gereken materyallerin olduğu görüşüne buradan varabiliriz. Peki nedir bunlar? Fotoselli kapı yedek parçaları olarak da geçen bu ürün grubunda neler bulunur?

Fotoselli kapı yedek parçaları nelerdir?

 • Gövde profili

Kalınlığı en az 4 ya da 5 cm olmalıdır. Çalışma performansı ve duvara sabitlenmesi açısından bu ölçüler yeterlidir. Gövde kapağı ise en az 2mm olmalıdır. Çünkü bakım esnasında en çok kurcalanan kısım burasıdır. Hal böyle olunca da dayanıklı olması gerekir.

 • Redüktörlü motor

Otomatik kapı sistemlerinin kalbi olarak düşünülebilir. En ünlü üreticileri Almanya’da bulunur ve işinin uzmanı her firma gerek kolayca açılıp kapanma hızının ayarlanması gerekse 20 ile 180 cm arasında değişen boyları nedeni ile bu ülkenin ürünlerini tercih etmektedir.

 • Tekerlekler

Galvaniz ve çelik saçlardan üretilmektedirler. Yüzeyleri mutlaka polisajlı olmalıdır. Ayrıca şaseden bağımsız hareket etmelidirler. Aslında böyle hazırlanmaları arıza ve değişim durumlarında rahatça sökülüp takılması ile ilgilidir. Ayrıca sessiz olmasını sağlayacak vibrasyon lastiği içeren alüminyum balıksırtı ray üzerinde çalışmalıdırlar.

Fotoselli kapı yedek parçaları için diğer ekipmanlar

Yukarıdakiler dışında hareket sensörleri, kanat profilleri, elektromekanik kilitleri ve elektronik üniteleri olmak zorundadır. Buradaki elektronik üniteler:

 • Kapı montajı ile birlikte kendi kendine denetimi öğrenmelidirler.
 • Kapanma esnasında 150 Newton’luk bir engele takıldıklarında kapı kanatlarının ters yöne hareket etmesini sağlamalıdırlar. Yani o ana kadar kapanan kapı engeli gördüğünde hemen açılmaya başlamalıdır ki insanlar ve diğer tüm canlı cansız varlıklar zarar görmesinler.
 • Kapı çalışma prensipleri değiştirilebilir olarak yapılandırılmalıdır.
 • Çalışma modları için özel üretilen kumanda panelleri ile kontrol edilebilmelidirler. Böylece manuel, otomatik, tek yönlü, kısmi açılmaya uygun, kilitli konumda ve açık bekletilmeye müsait olmalıdırlar.
 • Kapıların açılma, kapanma ve duraklama hızları ayarlanabilir vaziyete uygun bir çizgi izlemelidirler.
 • Hata numaralandırma sistemleri için denetim sağlanabilmeli ve kapıların açılıp kapanma sayıları tespit edilebilmelidir.

  fotoselli kapı - otomatik fotoselli kapı - otomatik kapı fiyatları

  Fotoselli Kapı Yedek Parçaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir