OTOMATIK DÖNER KAPI

OTOMATİK DÖNER KAPI

Tarihin en eski dönemlerinden günümüze, gücün, ihtişamın göstergesi, prestijin sembolü olmuştur kapılar. Mahremiyet ve güvenliğin gereği kapılar, en eski Mısır tarihinden Romalılardan günümüze şehirlerin, kalelerin, evlerin girişlerinde, taştan ahşaptan bronzdan, türlü materyallerden,  türlü türlü biçimlerde,  büyük zanaatkarların elinde süslenip temsil etmişler ait oldukları yapıları.

Kırk Haramilerin siri şifresi “AÇIL SUSAM AÇIL”

Masallarda günümüzün “SİRİ” teknolojisini tahmin etmiş kırk haramiler ve “açıl susam açıl” deyince açılan otomatik kapı icat etmişler. Sesle açılmasa da, sizi görünce açılmaya başlamış günümüzde kapılar.

Dünya birçok icada sahne olurken 1800’lü yılların sonunda döner kapı icat edilmiş. Bina içindeki sıcak havayı korumak, ısı ekonomisi elde etmek için kullanılmaya başlanmış.

“İhtiyaçlar icatların anasıdır” derler. XX. Yüzyil ortalarında, elleri dolu olan müşterilerini kapıda bekletmemek için otomatik kapı icat etmiş insanoğlu. Kapı önüne gelip paspasa basınca elektrikle çalışan açılır kapılar yapılmış o dönemde. Kayarak açılan kapılar da o dönemlerde icat olmuş.

Günümüzün Otomatik Döner Kapıları

Günümüzde, günlük hayatımızda çokça rastladığımız otomatik döner kapılar daha çok alışveriş merkezleri, holdingler, hastaneler gibi büyük işyerlerinde görülmekte. Güvenlik, rahatlık, konfor ve prestij sağlıyorlar. İnsanların konfor ihtiyacı, zamanın değerinin her geçen gün daha da önem kazanması döner kapılarda da hızın dolayısı ile otomasyonun önemini oldukça artırdı. Ayrıca hijyen de özellikle hastanelerde beraberinde geliyor. Otomatik olmayan kapılarda her giriş yapanın kapıya teması ile gelişebilecek problemler böylece ortadan kaldırılmış olmakta. Acil çıkışlar için uygun olmayan otomatik kapılar herhangi bir hareket yapmanıza gerek kalmadan üzerinde bulundurduğu fotosel, radar gibi sistemler ile devre tamamlanınca çalışmaya başlayarak geçişi sağlıyorlar.

İki, üç veya dört adet sabit panelin dairesel biçimde orta kısımdan bir mille birbirine bağlanarak dönmesi prensibiyle çalışan döner kapılar, giriş ve çıkışlara yerleştirilen radar gibi alıcılar sayesinde harekete başlayan motor mekanizmasıyla donatılmıştır. Akıllı güvenlik sistemleriyle güvenliği üst düzeye çıkarılan otomatik döner kapılar, ısınmada yüksek enerji tasarrufu sağlamasının yanında mimari yapıların önemli prestij objeleridir. Şimdilerde özellikle alışveriş merkezlerinde reklam amaçlı ürün sergilemeye varıncaya kadar işlevli tasarımlar oluşturulmuş durumda. Elektrik kesintilerine karşın alınan tedbirler, sıkışma tehlikelerine karşın yerleştirilen sensörler, panik durumunda katlanabilen kanatlar, engellilere göre ayarlanan dönme hızları gibi pek çok yeni özelliklerle hayatımızda sorunsuz kullanılabilmektedirler.

döner kapı - otomatik döner kapı - döner kapı fiyatları

Otomatik Döner Kapı Ve Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir